Masło shea to tłuszcz o stałej konsystencji, pozyskiwany z orzechów drzewa Karite (znanego także jako masłosz parka), które występuje w Afryce. Roślina występuje w pasie równikowym, w miejscach, gdzie jest za sucho dla palm. Masło shea pochodzi z pestek charakterystycznych owoców. Nasiona są kruszone i gotowane, a następnie poddaje się je procesom mającym za zadanie oczyszczenie tłuszczu. Dzięki temu uzyskuje się produkt, nazywany powszechnie masłem shea. Czyste masło shea przypomina wyglądem lody karmelowe. Można je także jeść i jest ono często wykorzystywane w kuchni. Na zachodzie, zdobyło ono większą popularność jako kosmetyk i stało się powszechnym dodatkiem do lotionów, kremów, szamponów i wielu innych produktów.
Z czego składa się masło shea?
Głównym składnikiem masła shea są kwasy: oleinowy, stearynowy i linolenowy. Ich zaletą jest to, że w temperaturze ludzkiej skóry roztapiają się, co ułatwia znacznie ich wchłanianie. Masło shea może być zarówno rafinowane, jak i nierafinowane. Najczystszą i przez wiele osób uważaną za najbardziej wartościową formą masła shea, jest masło surowe i nierafinowane. Pozyskuje się je bez użycia maszyn w niskiej temperaturze, dlatego zachowuje witaminy i minerały. Rafinowane masło shea ma natomiast słabszy zapach od nieprzetworzonej formy.
Jakie korzyści zdrowotne ma masło shea?
Masło shea ma szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu, przede wszystkim, jeśli chodzi o skórę i włosy. Jest stosowane w wielu kosmetykach, często także w połączeniu z innymi składnikami roślinnymi. Kilka z korzyści zdrowotnych przedstawiam poniżej.
1. Wspieranie zdrowia:
Masło shea jest tak skuteczne dlatego, że zawiera szereg kwasów tłuszczowych oraz steroli roślinnych. Te składniki nie zmydlają się podczas kontaktu ze związkami o charakterze zasadowym. Pod tym względem jest ono korzystniejsze od olejów z różnych orzechów (jak makadamia), oraz w większym stopniu przyczynia się do zdrowia skóry. Surowe, nierafinowane masło shea, ma działanie kojące przy wysypce i poparzeniach słonecznych. Regularnie stosowane zmniejsza widoczność blizn i rozstępów, łagodzi objawy stopy sportowca i zmęczenie mięśni. Pomaga także na swędzące ugryzienia owadów.
2. Właściwości antyoksydacyjne
W maśle shea znajdziemy także szereg antyoksydantów, takich, jak witamina A oraz Ei i katechiny. Witamina A i E chronią organizm przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniami wywołanymi przez zanieczyszczenia czy słońce. Znajdziesz w nim także estry kwasu cynamonowego, który chroni skórę przed promieniowaniem UV.
3. Działanie przeciwzapalne:
Kwas cynamonowy, który działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, ma także ciekawe właściwości przeciwzapalne. Badania wskazują na to, że masło shea może zmniejszać powstawanie guzów. Działanie przeciwzapalne jest także bardzo ważne w przypadku skóry wrażliwej, która z natury posiada cieńszy płaszcz lipidowy.
5 Wpływ masła shea na skórę
Masło shea może wspierać skórę na dwa sposoby. Pierwszy jest oczywisty i polega na stosowaniu go na skórę. Drugi to wspieranie jej od środka. Jadalne masło shea, zawiera takie składniki, jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina D, prowitamina A i allantoina. Świetnie nadaje się także do pielęgnacji skóry wrażliwej oraz skóry dziecka. Egipska królowa Nefretete, zawdzięczała swoja urodę właśnie temu preparatowi. Za chwile poznasz jeszcze więcej korzyści zdrowotnych masła shea dla skóry.
6. Ochrona przed słońcem:
Masło shea to naturalny filtr przeciwsłoneczny. Chroni on organizm przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Stopień ochrony trudno określić w jednostkach SPF, dlatego lepiej nie opierać się na nim, jako jednym sposobie na ochronę skóry przed słońcem. Masło sprawdza się dobrze jako zabezpieczenie skóry przed słońcem w zimie, ponieważ dodatkowo ją nawilża i uzupełnia niedobór tych składników aktywnych, których może brakować w skórze podczas chłodniejszych dni.
7. Lepsze gojenie
Masło shea, z uwagi na swój wyjątkowy smak, ma także silne właściwości gojące. Z tego powodu, wchodzi ono w skład wielu preparatów aptecznych o działaniu gojącym, przeciwzapalnym i wzmacniającym skórę. Stosuje się je od lat po to, by zmniejszyć widoczność blizn i przyśpieszyć leczenie wysypki. Chroni ono przed powstawaniem blizn po trądziku, poprawia koloryt skóry i pozwala pozbyć się ciemnych plamek. To także jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie podrażnienia skóry spowodowanego łuszczycą. Masło shea zawiera dużo witaminy A, która przyśpiesza gojenie i stan alergiczny, do którego dochodzi po ugryzieniu owadów lub oparzeniu pokrzywą. Witamina E odmładza skórę, koi ją i wygładza. Jej niedobór może skutkować na przykład pojawieniem się charakterystycznych zmian na łokciach.
8. Działanie przeciwstarzeniowe:
Większość klientek kupuje masło shea po to, by odwrócić bieg czasu i odmłodzić skórę. Stymuluje ono produkcję kolagenu, białka, które jest odpowiedzialne za elastyczność skóry. Połączenie dużej zawartości witamin A i E, które znajdziemy w maśle shea, odżywia skórę i pozwala odwrócić proces tworzenia się zmarszczek. Masło shea bardzo łatwo przenika przez skórę i nie zatyka porów, dzięki czemu można ją stosować także przy trądziku. Stanowi ono także rozwiązanie problemu z suchą skórą.
9. Pielęgnacja skóry dziecka
Kosmetyki dla dzieci dostępne w aptekach, często zawierają mnóstwo substancji chemicznych. Masło shea ma podobne właściwości i jest całkowicie naturalne. Z tego powodu, jest idealne dla małych dzieci, także tych, które mają szczególnie wrażliwą skórę lub skłonności do alergii. Można je używać po kąpieli oraz po zmianie pieluszki, jeśli maluch ma wysypkę pieluszkową. Przed zastosowaniem masła shea u niemowlęcia, skonsultuj się z lekarzem.
10. Pielęgnacja ust
Masło shea łatwo wchłania się i uzupełnia niedobór wilgoci oraz składników odżywczych. Dzięki temu, chroni ono usta przed zimnem i wiatrem. To idealny balsam do ust, zapobiegający ich pękaniu i wysychaniu. Masło shea może być stosowane także przez mężczyzn.
11. Przywróć elastyczność skóry
Kolejnym ze składników masła shea, jest witamina F, odpowiedzialna w organizmie za prawidłową elastyczność skóry. Regularne stosowanie masła shea przywraca elastyczność skóry, wyrównuje jej koloryt, nawilża ją i zmiękcza.
12. Masło shea na włosy
Równie długa jest lista zalet masła shea dla naszych włosów. Można je używać jako naturalną odżywkę, z uwagi na to, że nawilża ono włosy i ma właściwości regenerujące.
13. Działanie kojące na suchą i podrażnioną skórę głowy:
Masło shea poprawia stan suchej, swędzącej skóry głowy i wspiera leczenie łupieżu. Ze względu na działanie przeciwzapalne oraz łatwe wchłanianie, można stosować je jako odżywkę wmasowywaną wprost w skórę. Zawiera także witaminę A i E, dzięki której zmniejsza suchość skóry. Pozwala zmniejszyć uszkodzenia wywołane na przykład drapaniem się, a po rozprowadzeniu na włosy, redukuje rozdwajające się końcówki. Masło shea może być pomocne w przypadku takich dolegliwości, jak nadmierna suchość skóry głowy, stany zapalne, wysypka i łuszczyca.
14. Środek nawilżający:
Twoje włosy potrzebują odpowiedniej ilości witaminy A i E. Możesz ją uzupełnić, dzięki nakładaniu w formie maski. Masło shea ma jeszcze jedną korzyść: chroni przed przesuszaniem się włosów, bez ich obciążania. Warto je stosować także wtedy, gdy mamy włosy zniszczone przez takie zabiegi,jak malowanie włosów, robienie trwałej czy prostowanie włosów. Prowadzą one do zmniejszenia ilości wilgoci we włosach, którą można w części przywrócić, dzięki stosowaniu masła shea.
15. Ochrona włosów:
Często zapominamy o tym, że nasze włosy również są narażone na zniszczenie, pod wpływem suchego lub zimnego powietrza. Masło shea może je przed tym ochronić. Co więcej, dzięki ochronie przeciwsłonecznej, otrzymywanej w naturalny sposób z masła shea, możez zmniejszyć uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Masło shea pozwala zregenerować uszkodzenia wywołane przez te czynniki. Masło shea szybko się wchłania, pozostawiając na włosach niewielką warstwę ochronną. Można je stosować także na włosy malowane, oraz nakładać je na włosy przed kąpielą w słonej lub chlorowanej wodzie.
16. Zmiękczanie włosów
Kolejną zaletą masła shea, jest zmiękczanie i dodatkowe odżywienie zniszczonych i osłabionych włosów. Dużą korzyścią masła shea jest to, że nie jest ono tłuste. Dzięki temu nie ma ryzyka, że nadmiernie obciąży ono włosy. Możesz stosować je do masażu, by zapewnić sobie jedwabiście lśniące i gładkie włosy. Plusem masła jest też łatwość użycia i brak efektów ubocznych, nawet, jeśli masz szczególnie wrażliwe włosy. Masło shea może być stosowane 2 razy w tygodniu, dzięki czemu poprawi ono wzrost włosów, przywróci im prawidłową strukturę i nawilży je.
17. Właściwości odżywcze:
Korzyści zdrowotne masła shea wynikają głównie z dużej zawartości zdrowego tłuszczu. W jego skład wchodzą związki pochłaniające promieniowanie UV-B, jak kwas cynamonowy i tokoferole. Masło shea zawiera także sporo fitosteroli, triterpenów i węglowodorów korzystnych dla skóry.
Większą część kwasów tłuszczowych dostępnych w maśle shea, stanowią kwas stearynowy i oleinowy. Kwas stearynowy nadaje olejkowi stałej konsystencji, natomiast oleinowy, zmiękcza skórę.
Fenole zapewniają olejowi właściwości antyoksydacyjnych. Masło shea zawiera 10 kwasów fenolowych, z czego 8 należy do katechin. Jeśli szukasz masła shea o większej zawartości kwasów fenolowych, wybieraj produkty pozyskiwane za pomocą tradycyjnych metod. Pod względem zawartości katechin, masło shea jest bogatsze od oliwy z oliwek. Zawartość poszczególnych składników w maśle shea różni się, w zależności od rejonu pozyskiwania, warunków atmosferycznych i sposobu wytwarzania masła.
Najlepiej wybierać 100%, naturalne masło shea. Jeśli kupujesz kosmetyki zawierające ten składnik, sprawdzaj, jak dużo zawierają substancji aktywnej. Niektóre z kosmetyków zawierają go bardzo mało.