Przez wiele lat słyszeliśmy o tym, jak zdrowe są oleje roślinne, w przeciwieństwie do smalcu i masła. Niestety, jest to jedynie połowiczna prawda, bo oleje, które możemy kupić w zwykłych sklepach, nie mają żadnych właściwości. Po filtrowaniu, tłoczeniu na gorąco i rafinowaniu, olej jest dobry do smażenia frytek, ale nie dostarcza ani witamin, ani zdrowych kwasów Omega-3.
Dlaczego warto wybrać właśnie olej rzepakowy?
Jakie korzyści zdrowotne ma olej rzepakowy?
- Zawiera 10 razy więcej kwasów Omega 3, niż olej z oliwek.
- Jest dobrym źródłem witaminy E.
- Zawiera dużą ilość kwasów mononienasyconych i tokoferoli
- Zwykle nie zawiera sztucznych dodatków, nie jest też tłuszczem trans i nie pochodzi z roślin GMO. Piszę zwykle, bo zawsze trzeba czytać informacje na etykietach.
- Pasuje do wielu diet – także wegetariańskiej, bezglutenowej i koszernej.
- Niektóre źródła podają, że można na nim smażyć, bo jego punkt dymienia wynosi 230 stopni. Moim zdaniem, lepiej jest go używać na zimno.
- Można nim zastąpić olej słonecznikowy lub oliwę z oliwek.
- Pieczenie
- Smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu
- Pieczenie
- Marynowanie
- Jako dodatek do sosów
- Masaż – jest świetną bazą, którą można połączyć na przykład z olejkiem miętowym.
- Można zacząć od zmniejszenia ilości innych tłuszczy w diecie i zamianie ich na olej rzepakowy.
- Są także sposoby na to, by pokarm wchłaniał mniej oleju rzepakowego w formie nadającej się do smażenia. Przykładowo – jeśli coś pieczesz z dodatkiem tłuszczu, najpierw podgrzej go na blasze i dopiero potem wsadź mięso. Dzięki temu, wchłonie ono mniej tłuszczu.
- Możesz go dodawać także zamiast masła do wypieków, dzięki czemu zmniejszysz ilość przyjmowanych tłuszczy nasyconych. Warto o tym wspomnieć niezależnie od odwiecznego sporu o to, czy zdrowsze jest masło, czy olej.
- Wszystkie oleje są wrażliwe na gorąco, światło i ekspozycję na powietrze (prowadzi do zjełczenia). Olej rzepakowy przechowuj w zimnym, chłodnym i suchym miejscu, dzięki czemu nie dojdzie do rozpadu witaminy E i innych składników.
- Większość olejów ma datę ważności około 12 miesięcy, ale zwracaj uwagę na to, czy nie staje się on gorzki, bo oznacza to, że nie nadaje się do spożycia. Dotyczy to także innych olejów.
- Nie przyjmuj go zbyt dużo – 1 łyżeczka ma aż 99 kalorii. Jeśli będziesz pił dużo oleju rzepakowego i w dalszym ciągu będziesz spożywał inne oleje, szybko przytyjesz.
- Olej rzepakowy możesz kupić na przykład w sklepie zielarskim lub w sklepie ze zdrową żywnością. Na początek dobrym wyborem jest nawet tani olej, który jest tłoczony na zimno.
Olej rzepakowy tloczony na zimno jest bardzo zdrowy pod warunkiem, ze rolnik nie potraktowal go glifosadem (to podobno norma).