100 procent pacjentów kupujących ziele bodziszka cuchnącego próbuje wyleczyć nim chorobę, zwaną bielactwem. Jak na razie nie znamy na nią skutecznego lekarstwa. Nie można także jednoznacznie ustalić, czy stosowanie bodziszka jest skuteczne w tej dolegliwości. Bodziszek cuchnący należy do rodziny Gereniaceae – czyli bodziszkowatych. Charakterystyczne kwiatki (kwitnie od lipca do października) można znaleźć w wielu miejscach, jednak upodobał sobie szczególnie tereny zacienione, takie jak mury, skały oraz żywopłoty. Spotkamy go na poboczu dróg oraz w zaniedbanych miejscach. Jeśli chodzi zioła porastające pobocza, zwykle mają w sobie dużo zanieczyszczeń, dlatego nie powinny być stamtąd zbierane. W internecie ani w literaturze zielarskiej nie ma zbyt wielu informacji o tym, jakie substancje aktywne zawiera bodziszek.
Zastosowanie bodziszka we współczesnym zielarstwie
Ziele bodziszka jest bardzo rzadko stosowane w przypadku innych chorób niż bielactwo. Używamy go w formie naparu, jako środka o działaniu zapierającym przy biegunkach, leczeniu problemów reumatycznych, ran oraz jako delikatnego surowca moczopędnego. Najnowsze badania wykazały, że bodziszek cuchnący może zmniejszać poziom glukozy we krwi, co wzbudza entuzjazm osób stykających się z cukrzycą. Napar z liści jest używany w leczeniu krwawień wewnętrznych (zawsze trzeba je konsultować z lekarzem), problemów z nerkami, problemów żołądkowych, działa także pomocniczo przy żółtaczce.
Działanie bodziszka na skórę
Można go używać także zewnętrznie. Okłady z bodziszka będą pomocne przy opuchliznach oraz przy problemach reumatycznych ze stawami, przy krwawieniach, siniakach. Bodziszek uważany jest za lekarstwo na bielactwo. Najlepiej w formie okładów stosować całe roztarte ziele, wraz z korzeniem. Nie ma różnicy, kiedy został zerwany, najlepiej jest używać bodziszka w formie świeżej. Bodziszek jest wykorzystywany także do produkcji „leków” homeopatycznych.
potrzebuje ziol na biegunke,niewiem czy spowodowana zatruciem pokarmowym.Slyszalam cos o kobylaku
Kobylak, czarne jagody, bukwica i pięciornik, to najważniejsze zioła na biegunki.
dziwa sprawa,poniewaz znalazma na internecie opracowanie prof.Różanskiego na temat korzenia kobylaka-tam pisze np.ze dziala on przeczyszczajace,u niektorych osob moze wywolac rozwolnenie????
czy kobylak mozna sttosowac razemnp. ze szczypta piolunu??wiem ze piolun jest tez wykorzystywany w kuracjach pasozytniczych,a byc moze to one odpowiadaja za biegunke.Jeszcze jedno jak bezpiecznie uzywac piolunu?moze Pan napisac jaka jest dopuszczalna nora dzennego spozycia,bo slyszalam ze jets to dosc mocne ziolo
Wg Prof Różańskiego dawka dzienna to jedna łyżka na szklankę wrzątku, pita w ciągu dnia. Nigdzie nie znalazłem informacji o tym, że nie można pić razem piołunu i kobylaka i wydaje mi się, że nie ma przeciwwskazań
Proszę się dokładnie wczytać we wpis Profesora, tam jest dokładnie opisane, że zawiera on substancje działające antagonistycznie.
Szukam coś na piski uszne bo mam ogromne