Ostatnio pisałem o tym, które tabletki można stosować w przypadku bólu gardła. Mają one wiele wad, dlatego chcę Cię zachęcić do wypróbowania sposobów ziołowych. Oto 7 najlepszych i wypróbowanych sposobów na walkę z bólem gardła, ale przed tym dwie prawdy o tej dolegliwości.
Zacznijmy od tego, czy na w przypadku chrypki potrzebny jest antybiotyk. Moim zdaniem nie, a do tego zdania przychylają się lekarze. Antybiotyki nie pomagają już na wiele rodzajów bakterii, bo bakterie się na nie uodporniły. Infekcje gardła są często wirusowe, a w takim przypadku żaden antybiotyk nie pomoże. Są naturalne, lepsze sposoby, ale przed ich użyciem porozmawiaj z lekarzem.
Boli Cię gardło? Wypróbuj te 7 naturalnych sposobów
Przyczyną są najczęściej alergie, suche powietrze, zanieczyszczenie powietrza i choroby. Niewielki procent zachorowań powodują bakterie, a w takim przypadku pojawia się także zaczerwienienie gardła i gorączka. W takim przypadku zioła także będą pomocne
To, że twoje bolące gardło nie wymaga wizyty u lekarza, nie jest dla Ciebie powodem, by nie brać żadnych preparatów na jego złagodzenie. Lukrecja pomaga szczególnie dobrze wtedy, gdy użyjesz jej w formie proszku (będziesz musiał rozdrobnić ją w moździerzu) i będziesz nią płukał gardło. Badania z 2009 roku udowodniły, że pomaga nawet pacjentom po operacji.
Na temat tej rośliny nie ma zbyt wielu badań, ale zmniejsza ona kaszel i ból gardła. Zawiera substancje śluzowe, które będą powlekały gardło. Aby go użyć, powinieneś rozpuścić korę wiązu w gorącej wodzie, wymieszać i pić po ostudzeniu. Niektóre sklepy oferują także pastylki z wiązu.
Miód dodany do herbaty skutecznie zmniejsza łaskotanie w gardle. Według badań, w których przebadano 139 osób, miód pomaga bardziej, niż środki o działaniu przeciwbólowym.
Jeśli twoja matka kazała Ci płukać wodą z solą, miała rację. Dzięki temu zmniejsza się ilość bakterii w gardle i czujemy po tym nawilżenie. Na szklankę ciepłej wody należy dodać pół łyżeczki soli.
Ma podobne działanie do kory wiązu, także zawiera śluzy, które pokryją twoje gardło. Korzeń można dodawać wprost do herbaty. Pij go po trzy łyżeczki trzy razy dziennie.
Najlepiej stosować te rośliny w połączeniu. W 2009 roku badano 12 letnich pacjentów, których bolało gardło. Spray z tych roślin okazał się skuteczniejszy, niż chemiczne leki.
Mięta pozwala jednocześnie odświeżyć oddech i złagodzić ból gardła. Takie same działanie ma mentol, a badania wykazały, że działa wyraźnie skuteczniej, niż placebo.
Na ból gardła możesz używać wielu innych ziół – eukaliptusa, syropów, kwiatu rumianku, soku z malin lub czarnego bzu (z cukrem). Dobrze sprawdzają się takie spraye, jak Anginbon z ziół firmy Bonimed i Tymsal – który polecał Jacek Kaczmarski. Dobry jest też propolis w sprayu lub w kroplach.
Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam do komentowania – jeśli tylko znajdę czas, odpowiem na twoje pytania.
Na ból gardła i katar polecam do przegryzienia goździka. Mocny jest, ale skuteczny. Płukanka z wody utlenionej też działa
Z tego co pamiętam, to wody utlenionej daje się 1 łyżeczkę na szklankę ciepłej wody, kiedyś popłukałem taką wprost z butelki i jest za mocna. Muszę wypróbować tę metodę z goździkami, już dwie osoby polecają.