Dobre zioła blog o zdrowiu, ziołach i naturalnych metodach leczenia

Produkty, które zmniejszają ilość śluzu, flegmy i wydzieliny z nosa

Nadmierne wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, wpływa negatywnie na jakość życia. Trudno się wtedy rozstać z chusteczkami i rozmawiać z innymi osobami. Co gorsza, wydzielina jest doskonałą pożywką dla bakterii, które wywołują brzydki zapach z ust.

Jeśli masz katar raz na rok, nie stanowi to tragedii. Niestety, ale jest mnóstwo osób, które mają problem z katarem, przez cały czas. Przyczyn może być mnóstwo – od alergii, do włączonej klimatyzacji czy też stałego przeziębienia, wywołanego osłabioną odpornością. Niestety, ale osoby z katarem, są negatywnie odbierane przez innych – smarkanie i pociąganie nosem bardzo przeszkadza. Kontakt z osobą, która ma brzydki zapach z ust, prowadzi do silnej reakcji stresowej. Z tego powodu, należy przyłożyć jak najwięcej starań, by pozbyć się kataru. Poniżej prezentuję kilka interesujących, mniej oczywistych metod na „odflegmienie” organizmu.

Dynia

Potrawy z dyni nie są szczególnie popularne w Polsce, jednak warto je jeść dla zdrowia. Dynia jest źródłem witaminy A, C oraz E, a także wapnia, miedzi, potasu i fosforu.

Zawiera także bardzo mało kalorii (około 26 na 100 gramów) i wspiera odchudzanie, zmniejsza cholesterol oraz poprawia stan chorych na przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc. Nasiona dyni zawierają mnóstwo kwasów omega-3 o działaniu przeciwzapalnym i przeciwpasożytniczym (takie działanie mają jedynie świeże nasiona), a jej miąższ, jest źródłem karotenu, leutyny i ksantyny, substancji o działaniu antyoksydacyjnym.

Dzięki połączeniu działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego, dynia zmniejsza wydzielanie śluzu. Najwięcej śluzu wydziela się wtedy, gdy chorujemy na infekcję (na przykład zatok), a charakterystycznym objawem jest wtedy spływanie go do gardła.

Ten nieprzyjemny objaw można ograniczyć, dzięki częstszemu jedzeniu dyni. Antyoksydanty poprawiają wtedy stan układu immunologicznego i zmniejszają produkcję flegmy.

Potrawy z dyni w Polsce raczej nie są zbyt popularne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z przepisami w sieci i kupić dynię w warzywniaku. Można przygotowywać ją na wiele sposobów i każdy z nas, na pewno znajdzie swój ulubiony

Imbir

Korzeń imbiru jest tradycyjnie stosowany jako środek rozgrzewający i zmniejszający produkcję flegmy. Jego działanie wynika z połączenia kilkudziesięciu różnych składników aktywnych, dlatego ten sam efekt trudno powtórzyć, za pomocą ekstraktu z imbiru.

Dzięki zmniejszeniu ilości flegmy, imbir skraca czas choroby.

Wzmacnia on także cały organizm, dzięki czemu łatwiej radzimy sobie z dolegliwościami. Jednym ze składników aktywnych imbiru, który stosuje się w preparatach na grypę i przeziębienie, jest oleorezyna. Ten związek, który znajdziemy także w papryce, rozrzedza śluz i przyśpiesza jego usuwanie z dróg oddechowych. Imbir możesz kupić w większości sklepów na stanowiskach z warzywami.

Miód

Miód należy do najzdrowszych produktów, jakie można znaleźć na ziemi. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Zawiera antyoksydanty i flawonoidy, a także zmniejsza katar sienny i reakcje alergiczne. Aby osiągnąć ten ostatni efekt, należy stosować miód wyprodukowany w Twojej okolicy, zawierający odpowiedni zestaw pyłków. Miód poprawia także gojenie się ran i wrzodów.

Niektóre osoby stosują go niepomni jego zalet, jako słodzik do herbaty. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, jeśli wybieramy dobry, polski miód.

Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne miodu sprawia, ze ma on efektywne działanie, jeśli chodzi o zmniejszanie ilości flegmy i śluzu w organizmie. Miód ma także dodatkowe działanie – wzmacnia błony śluzowe, chroniąc je przed kolejnymi podrażnieniami. Imbir świetnie pasuje do miodu, a takie połączenie, wzmacnia działanie obydwu składników.

Cebula

Cebula pozwala doskonale oczyścić zatoki i gardło. Aby się o tym przekonać, wystarczy obrać kilka ostrych cebul – śluz wycieka wtedy nawet szybciej niż tego chcemy.

Najlepsze działanie ma surowa cebula, ale jeśli nie masz ochoty na takie tortury lub jeśli chcesz potem spędzić bliskie chwile z drugą osobą. Delikatniejsze działanie ma dobrze znany naszym babciom syrop z cebuli. Aby go zrobić, pokrój cebulę na plastry i zasyp ją miodem lub cukrem. Puści wtedy sok o charakterystycznym, dość przyjemnym smaku. Piją go chętnie nawet dzieci.

Korzystnie działanie cebuli wynika z zawartości takich składników, jak witamina C, witamina B6, B1, K, biotyna, chrom, wapń i kwas foliowy. Cebula zawiera także sporo węglowodanów, co przekłada się na jej stosunkowo wysoką kaloryczność 44 kalorii na 100 gramów.

Allicyna to składnik, który wywołuje pieczenie. Znajdziemy go także w czosnku i wielu innych warzywach o piekącym smaku. Cebula zawiera także mnóstwo kwercetyny, substancji o niesamowitych właściwościach leczniczych.

Kwercetyna rozrzedza krew, zapobiega zlepianiu się krwinek, podwyższa poziom dobrego cholesterolu i obniża zły cholesterol. Pomaga w takich chorobach, jak cukrzyca, miażdżyca i różne infekcje. Dzięki niej można także zmniejszyć objawy astmy, zapalenia oskrzeli i kataru siennego. Te wszystkie choroby, wpływają na nadmierną produkcję śluzu.

Myślę, że nie powinieneś mieć problemu z zakupem cebuli wysokiej jakości uprawianej w Polsce. Nasz kraj jest w czołówce europejskich producentów cebuli. Eksperymentuj z różnymi odmianami – przykładowo, cebula czerwona jest nieco łagodniejsza w smaku i można ją dawać na kanapki.

Grapefruit

Grapefruit to interesujący cytrus, który często wybierają osoby na diecie.

Zawiera dużą ilość żelaza, wapnia, manganu, magnezu, fosforu, potasu, kwasu foliowego oraz witaminy B. Niektóre z korzyści zdrowotnych grapefruitów, to wzmacnianie układu immunologicznego, zmniejszanie ryzyka infekcji, wspomaganie pracy wątroby i szybszy powrót do zdrowia po grypie i przeziębieniu.

Działanie lecznicze grapefruitów wynika przede wszystkim z zawartości kwasu salicylowego, który ma działanie antyseptyczne. Grapefruitów nie można jeść podczas leczenia simwastatyną, nifedypiną i wieloma innymi lekami. Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz pić sok grapefruitowy podczas terapii, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Ananas

Ananas to kolejny z owoców, które warto przyjmować ze względu na dużą zawartość substancji aktywnych. Zawiera takie składniki, jak witamina A, witamina C, fosfor, potas i wapń. Jest on korzystny przy zwyrodnieniu plamki żółtej oraz wspomaga zdrowe dziąseł. Można go traktować jako element diety niskokalorycznej z dużą zawartością błonnika. Oczywiście, ananas w syropie cukrowym nie ma takiego działania.

Składnikiem aktywnym ananasa jest bromelina. Wspiera ona funkcjonowanie układu pokarmowego oraz zmniejsza wydzielanie śluzu i flegmy.

Świetnie smakuje także ananas suszony, który można używać jako szybką i zdrową przekąskę.

Pieprz kajeński

Ostra papryka w takiej postaci, dodaje potrawom pięknego koloru i nadaje ostrości. Oprócz tego, ma także szereg korzyści zdrowotnych.

Aktywnym składnikiem papryki jest kapsaicyna. Ten składnik wspiera metabolizm i przyspiesz odchudzanie. Naukowcy są zachwyceni wpływem kapsaicyny na zapalenie stawów, cukrzycę oraz łuszczycę. Korzyści z jej stosowania, wynikają głównie z jej właściwości przeciwzapalnych.

Pieprz kajeński błyskawicznie rozrzedza śluz i ułatwia jego usunięcie. Usunięcie śluzu, wpływa na szybsze zdrowienie i znacznie poprawienie samopoczucia. Najsilniejsze działanie ma wtedy, gdy dodamy go do gorącego rosołu lub innej zupy. Pieprz kajeński można stosować także po to, by podwyższyć metabolizm i poprawić krążenie. Oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego, odtruwa on także organizm.

Rumianek

Rumianek ma delikatne działanie uspokajające, dlatego najlepiej jest stosować go na wieczór. Przyjęty w taki sposób, ułatwi oddychanie i odbuduje śluzówkę nosa. Działanie rumianku wynika przede wszystkim z dużej ilości flawonoidów oraz apigeniny. Zmniejszają one stan zapalny, który jest bezpośrednią przyczyną nasilonej produkcji śluzu.

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość wydzielanego śluzu, staraj się unikać nabiału.

Rumianek możesz kupić w każdym sklepie zielarskim. Moim zdaniem, to bardzo wartościowe zioło, które niesłusznie straciło na popularności.

Na zmniejszenie ilości wydzielanego śluzu, ma wpływ także nasz styl życia i drobne wybory, jak na przykład zakładanie czapki i szalika, gdy pogarsza się pogoda. Metody, które zaprezentowałem w tym artykule, są łatwe do zastosowania. W komentarzu napisz, w jaki sposób udało Ci się zwalczyć Twoje dolegliwości związane z katarem.

Exit mobile version