Olejek z mięty pieprzowej otrzymuje się z jednej z 25 odmian mięty, która jest naturalną hybrydą między miętą ogrodową i wodną. Liście mięty są używane nie tylko w ziołolecznictwie – w Grecji rozrzuca się je na stołach, by przywitać gości, a herbata miętowa jest popularnym napojem na Bliskim Wschodzie.
Jeśli szukasz mięty na herbatę, pamiętaj, że świeże liście mają mocniejszy aromat od suszonych. Świeże liście powinny być mocno zielone i nie mogą mieć ciemnych lub żółtych miejsc. Miętę można dodawać nie tylko do herbaty, ale także do sałatek owocowych, zup i chłodników. Na wschodzie Polski dodaje się ją do pierogów. Olejek pieprzowy ma już znacznie mocniejsze działanie.
To bardzo dobry środek na mięśnie, udrożnienie dróg oddechowych, bóle głowy, do pielęgnacji zębów i aromaterapii. Możesz dodawać go nawet do środków czyszczących w domu, dzięki czemu będą miały mocniejsze działanie i naturalny, piękny zapach.
Jeśli chcesz w pełni wykorzystać jego działanie lecznicze, dodaj jedną lub dwie krople olejku do zaparzonych liści mięty. Woda może być zimna lub gorąca. W sezonie grypowym, możesz zrobić mieszankę z takimi dodatkami, jak kwiat bzu, krwawnik, kwiat lipy, liść mięty pieprzowej i imbir. Pij na gorąco, dzięki czemu rozgrzejesz organizm i pozbędziesz się przeziębienia. Taka mieszanka ma działanie napotne, co pozwala usunąć wirusy z organizmu.
Najważniejsze zastosowania olejku miętowego
Czy jesteś gotowy zapoznać się z właściwościami zdrowotnymi mięty pieprzowej? Jeśli tak, oto jej 12 najważniejszych zastosowań:
1. Walka z bólami mięśni – olejek z mięty ma skuteczne działanie jako środek przeciwbólowy i rozluźniający mięśnie. Jest szczególnie pomocny w bólach pleców, przy obolałych mięśniach i jako środek na pozbycie się bólu głowy. Badania wykazały, że olejek miętowy stosowany miejscowo może pomóc w złagodzeniu bólów związanych z fibromyalgią. Badania wykazały, że olejek z mięty pieprzowej, eukaliptusa, mentolu, kapsaicyny i innych ziół, jest środkiem kojącym ból. Dobrym rozwiązanie są maści o silnym, miętowym zapachu.
2. Ochrona zatok – wdychanie olejku miętowego pozwala na szybkie odblokowanie zatok i daje ulgę przy bólach gardła. Olejek miętowy ma działanie wykrztuśne i może zmniejszyć problemy przy grypie, kaszlu, zapaleniu zatok, astmie i zapaleniu oskrzeli.
3. Leczenie stawów – jeśli odczuwasz ból stawów, wymieszaj olejek miętowym z lawendowym i zastosuj je na mięśnie. Działą to podobnie, jak lodowy okład.
4. Zmniejszanie apetytu. Olejek miętowy pomoże Ci w zrezygnowaniu z przekąsek i sprawi, że szybciej poczujesz się najedzony. Jeśli nie możesz się inhalować olejkiem w czasie obiadu, wystarczy, że zaaplikujesz kilka kropli na kark lub skroń, albo powąchasz go z butelki.
5. Naturalny środek pobudzający – to nietoksyczna alternatywa dla energy-drinków. Olejek doda Ci energii podczas długich podróży, nudnych zajeć na studiach lub wtedy, gdy przedłuża Ci się praca. Skorzystasz z niego także wtedy, gdy cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia – olejek poprawi Twoje skupienie i koncentrację.
6. Popraw swój szampon. Dodaj 2-3 krople olejku do swojego szamponu lub odżywki. Od razu zobaczysz, że masz więcej energii i lepiej myślisz. Olejek działa antyseptycznie, dlatego pozwala pozbyć się łupieżu. Możesz go dodać do taniego, naturalnego szamponu i znacznie poprawić jego jakość.
7. Radzenie sobie z alergiami – olejek miętowy rozluźnia mięśnie we wnętrzu nosa, ułatwia jego oczyszczanie, co wpływa także na usuwanie pyłków. Podobne działanie ma olejek goździkowy i eukaliptusowy.
8. Wzmocnienie uwagi – wiele dzieci osiąga znacznie lepsze wyniki w szkole wtedy, gdy na ich ubranie rozpyli się nieco olejku miętowego.
9. Zmniejszanie swędzenia – jeśli dotknąłeś pokrzywy lub pogryzły Cię komary, wymieszaj naturalny olejek miętowy z olejkiem lawendowym i nałóż je na skórę. Szybko poczujesz ulgę.
10. Zmniejszanie gorączki – olejek miętowy ma działanie chłodzące, dlatego szybko obniża gorączkę. Można wymieszać go z olejem kokosowym i następnie nakładać go cienką warstwą na szyję i stopy. Powinno to obniżyć gorączkę skuteczniej, niż aspiryna (której nie stosuje się u dzieci) i inne leki.
11. Preparat na owady – kleszcze to nie jedyne owady, które nie lubią tego zapachu. Odstrasza on także mrówki, pająki, karaluchy, moskity, myszy i inne szkodniki. Aby osiągnąć ten efekt, dodaj olejek miętowy do wody do mycia podłogi.
12. Dbanie o skórę – olejek miętowy ma szczególnie korzystne działanie na stany zapalne. Można go wymieszać na przykład z balsamem do ust, albo z lotionem do ciała. Ma korzystne działanie na egzemę i łuszczycę, a także problemy z opryszczką.