Żywe enzymy, których jest tak dużo w zielonym jęczmieniu sprawiają, że jest on bogatym źródeł witamin i minerałów. Są one dostępne w naturalnych proporcjach i ich działanie się sumuje. Jęczmień zawiera tysiące składników, których prawdopodobnie nie będzie można wyizolować i stosować w formie suplementów diety.
W sklepach dostępne są różne preparaty z zielonym jęczmieniem. Najbardziej popularną i najtańszą formą jest proszek, który rozpuszcza się w wodzie i kosztuje około 30 złotych za 200 gram. Znacznie drożej wychodzą kapsułki, gdyż za tą samą cenę masz 60 sztuk po 500 mg – czyli 30 gram.
Zielony jęczmień zawiera naturalny kompleks składników odżywczych, który przyswaja się z łatwościa. Wpływa to na łatwe przyswajanie składników wtedy, gdy są one potrzebne i wydalenie ich, gdy organizm ich nie potrzebuje. W suplementach diety witaminy są frakcjonowane, izolowane lub pochodzą ze źródeł syntetycznych. Gdy je przyjmujesz, twój organizm nie ma wyboru i musi absorbować niekompletne substancje, co prowadzi do zatrucia.
Korzyści z przyjmowania zielonego jęczmienia
Trawa jęczmienna to jedno z wielu zbóż, a najwięcej właściwości leczniczych mają jego liście, które pojawiają się przed wydaniem ziaren. Młode liście, podobnie jak kiełki, mogą bez problemu przyjmować wszystkie minerały z gleby. Gdy jęczmień ma około 30 centymetrów, zawiera bardzo dużo witamin, minerałów i białek potrzebnych w diecie człowieka, a także chlorofil bogaty w żelazo. Są one łatwo wchłaniane w układzie pokarmowym, dając organizmowi prawdziwy koktajl składników odżywczych.
W zielonym jęczmieniu znajdziesz takie składniki, jak:
- potas
- wapń
- magnez
- żelazo
- miedź
- fosfor
- magnez
- cynk
- beta-karoten
- witaminy z grupy B
- kwas foliowy
- kwas pantotenowy
Zielony jęczmień zawiera
- 30 razy więcej witaminy B1 niż mleko
- 11 razy więcej wapnia niż mleko
- 6,5 razy więcej karotenu niż szpinak
- 5 razy więcej żelaza niż szpinak
- 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze
- 5 razy więcej witaminy B1 niż mąka z pełnego ziarna
W 100 gramach proszku jest 80 mcg witaminy B12. Zawiera także organiczny sód, który pomaga rozpuszczać złogi wapniowe w organizmie i poprawia wydzielanie kwasu żołądkowego. Powinny go używać osoby mające problemami ze stawami.
Trawa jęczmienna w formie soku zawiera aż 45% białka i nie ma w niej ani grama tłuszczu, dlatego może być używana dla sportowców budujących masę mięśniową.
Dlaczego „zielone jedzenie” jest ważne?
Naturalny pokarm, taki jak zielony jęczmień poprawia
krążenie krwi
żelazo, kwas foliowy i witamina C, B12 i białko ma korzystny wpływ na obraz krwi.
chlorofil, witamina K i wapń zwiększa wydzielanie krwi i poprawia stan krwinek
ma także wpływ na prawidłową masę ciała, serce, wrzody i poziom glukozy we krwi.
Aminokwasy w jęczmieniu
Zielony jęczmień zawiera białka i polipeptydy, małe proteiny, które mogą być wchłaniane bezpośrednio do krwiobiegu, gdzie neutralizują szkodliwe substancje. Trawa jęczmienna zawiera 18 aminokwasów, w tym 8 niewytwarzanych przez organizm.
Jęczmień na zakwaszenie organizmu
Ten składnik odżywczy jest bardzo zasadowy, dlatego pozwala na odkwaszenie organizmu. Większość przetworzonej żywności ma działanie zakwaszające, szczególnie jeśli chodzi o odczyn moczu. Według nowych badań powoduje to chroniczne zmęczenie i róznorodne problemy ze zdrowiem.
Wyciąg z zielonego jęczmienia ma też działanie:
- obniżające cholesterol
- przeciwzapalne
- przeciwwrzodowe
Odkryto w nim także nowy antyoksydant, który jest znacznie silniejszy od witaminy E. W badaniach in-vitro wykazano, że może on naprawiać zniszczone komórki DNA lub pobudzać je do regeneracji. Być może kiedyś okaże się lekarstwem na raka, szybkim starzeniem się i śmiercią komórkową. Badania w Japonii wykazały, że zielony jęczmień pomaga w leczeniu melanozy i egzemy, a także redukuje zaparcia.
źródło tekstu – http://www.purehealingfoods.com/barleyGrassInfo.php