Dobre zioła blog o zdrowiu, ziołach i naturalnych metodach leczenia

Każdy powinien o tym wiedzieć – syndrom chorego budynku



Syndrom chorego budynku (Sick building syndrome, SBS) to jedna z poważniejszych dolegliwości dwudziestego wieku. Ludzie pracujący w pewnych budynkach chorują na podobne choroby, co nie jest związane z żadnym innym czynnikiem. To pojęcie pojawiło się około roku 1970 i jest związane z dziesiątkami czynników towarzyszącym nam każdego dnia. Na pewno znasz kogoś, kto narzeka na ciągłe zmęczenie, pieczenie oczu i alergie. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest SBS. 

Przyczyny choroby

Jak dotąd nie wyodrębniono jednoznacznej przyczyny choroby. Każdą z nich można przyporządkować do jednej z kategorii:
Biologiczne

Chemiczne

Z tych wszystkich związków najczęściej odnotowywana jest zawartość toluenu. O jego szkodliwości można poczytać na przykład na wikipedii.
Promieniowanie

Fizyczne

Psychologiczne

W domach największym problemem jest zagrzybienie i wysoka wilgotność.

Kto jest narażony

Na to schorzenie jesteśmy narażeni wszyscy, jednak najczęściej chorują osoby pracujące w nowoczesnych budynkach, gdzie jest mechaniczna wentylacja lub klimatyzacja, a nie otwiera się okien. Ryzyko jest większe, jeśli osoby stale pracują przy komputerze. Kobiety są narażone jeszcze bardziej, gdyż ich skóra jest wrażliwsza.

W jakich budynkach najczęściej występuje ten syndrom?

SBS najczęściej pojawia się w biurach, ale jego objawy mogą nasilać się też w bibliotekach i muzeach. To samo tyczy się dzieci w szkole i nauczycieli i osób przebywających w szpitalach. Niestety, ale nowe budownictwo sprawia, że pomieszczenia mogą być szkodliwe dla osób, które w nich przebywają. Dotyczy to także nowych mieszkań, które jeszcze nie zdążyły „wyschnąć” po budowie.

Jakie dolegliwości

Objawy syndromu chorego budynku mogą obejmować takie choroby jak:

Objawy syndromu chorego budynku pojawiają się w różnych kombinacjach w ciągu dnia. Różne osoby pracujące w tym samym miejscu mogą mieć kilka odmiennych objawów. Znikają one wtedy, gdy opuszczamy budynek. Jak widać, objawów jest naprawdę dużo, wynika to z ogromnej ilości substancji, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jak się chronić?

Gdy zauważysz u siebie symptomy opisane w pierwszej części tekstu, zapytaj swoich kolegów, czy nie cierpią na to samo. Jeśli potwierdzą, że mają takie same objawy, należy udać się do pracodawcy. Jest on odpowiedzialny za rozpoznanie problemu i rozwiązanie go. Warto także udać się do lekarza ogólnego w celu zdiagnozowania się. Należy dbać o ogrzewanie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest sprawdzanie filtrów powietrza zgodnie z harmonogramem.
Na szczęście istnieje metoda na usunięcie z miejsc pracy niekorzystnych czynników.
Badania wskazują na to, że rośliny oczyszczają powietrze z bakterii. Polega to na przekazywaniu zanieczyszczeń powietrza przez liście do korzeni rośliny. Dzięki postawieniu roślin o działaniu oczyszczającym powietrze, można zmniejszyć nasilenie objawów syndromu chorego budynku i wyregulować wilgotność powietrza. Ostatnio pojawiły się nawet firmy, które oferują dostarczanie do biur roślin o takim działaniu. Najpopularniejsze rośliny to

Zakończenie

Jak widać, nie zawsze możesz wpływać na stan swojego zdrowia. Aby uchronić się od SBS otwieraj okna i rób sobie przerwy w pracy. W takim przypadku preparaty ziołowe mogą okazać się nieskuteczne, gdyż jedynie złagodzą one dolegliwości.
źródła:
www.ekologia.pl/srodowisko/zrodla-energii/jakosc-powietrza-w-domu-czym-oddychamy,17493.html
www.houseofplants.co.uk/sick_building_syndrome.htm
http://www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/syndrom-chorego-budynku-cz-1_57547.html
http://www.nhs.uk/conditions/sick-building-syndrome/Pages/Introduction.aspx

Exit mobile version