Co zawiera bukwica?
Bukwica zawiera przede wszystkim związki garbnikowe – ich zawartość to 15 proc, zawiera także aminy (betaina, stachydryna, turycyna, cholina), olejek eteryczny w minimalnej ilości, gorycze i sole mineralne.
Jakie działanie ma bukwica?
Działanie bukwicy można łatwo wywnioskować ze składu ziela. Zawiera dużo związków, które mają działanie ściągające na skórę i błony śluzowe. Działa zatem podobnie jak inne związki ściągające – takie jak kora dębu czy szałwia. Hamuje biegunki i krwawienia wewnętrzne. Garbniki wykazują działanie przeciwbakteryjne, a warto wspomnieć o tym, że bakterie nie uodparniają się na jej działanie. Bukwica jest wykorzystywana w formie wyciągów wodnych, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Przedawkowanie bukwicy
Przedawkowanie bukwicy grozi podrażnieniem układu pokarmowego oraz zaparciami.
Zastosowanie bukwicy
Bukwice stosujemy w przypadku biegunek – także u dzieci. Można ją używać w przypadku zapalenia błon śluzowych układu pokarmowego, we wzdęciach oraz zatruciach pokarmowych. Pomaga także w przypadku pojawienia się krwi w kale, jednak taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem. Na zewnątrz można używać jej w celu leczenia czyraków, wrzodów, żylaków i przy potliwości stóp. Przygotowując bukwicę należy wziąć od pół do jednej łyżki ziół na szklankę wody. Konieczne jest gotowanie przez około 5 minut. Bukwicę pije się przed posiłkami.
Ciekawa mieszanka wspomagająca żołądek – bukwica, skrzyp i szałwia w równych częściach, piołun – o jedną trzecią mniej. Mieszankę gotuje się 2 minuty.
Zioła o podobnym działaniu?
W celu złagodzenia biegunek używa się także takich ziół jak kora dębu, czarną jagodę i pięciornik.